@sejm_watch – o czym ćwierkają wróbelki w Sejmie

Polityka to obszar pełen emocji i nieporozumień. Zatem dlaczego by nie spojrzeć na nią poprzez dane, przetłumaczyć pracę Sejmu i emocje zawarte w politycznym dyskursie na liczby i wykresy? Podzielę się z Wami moim najnowszym projektem – @sejm_watchto bot, który pobiera dane z witryny Sejmu i tweet’uje infografiki.

Dane

Obszar wykonywanych przez posłów zadań w Sejmie jest bardzo szeroki, musiałem jednak wybrać dane reprezentujące te zadania, które będą kluczowe w analizie.

  • przynależność partyjna, wiek, itp.
  • przemowy podczas posiedzeń sejmowych – aby zobaczyć jak i o czym mówią,
  • głosowania – jak głosują,
  • interpelacje i zapytania poselskie – co jest ważne dla posłów.

Dane pochodzą ze strony Sejmu, przemowy i głosowania ze stenogramów sejmowych, a treść interpelacji z sekcji im właśnie poświęconej. Bot codziennie się aktualizuje, pobierając nowe dane ze wspomnianej strony.

Kolejnym ważnym obszarem są social media. Wybrałem Twittera, głównie z powodu dużej ilości posłanek i posłów tam obecnych. Ale również z powodu dostępnego i bardzo przyjaznego API. Ponownie, bot zbiera dane tweet’ów, wzmianek i inne statystyki każdego dnia.

Infografiki

Skoro mamy dane – czas na analizę i prezentację, mam nadzieję, że miłą dla oczu. @sejm_watch produkuje 5 różnych infografik (1 każdego dnia, 1 w każdy poniedziałek i 3 zależne od wydarzenia).

Urodziny posłanek/posłów

2 lub 3 tablice generują się jako prezent na urodziny posłanki lub posła. Pierwsza z nich opisuje aktywność sejmową:

  • wiek i jego porównianie do rozkładu wieku wśród wszystkich posłów i posłanek, przynależność partyjną, a także listę komisji w których pracuje solenizant,
  • % udział w głosowaniach, jak również % zgodność w głosowaniach w stosunku do głosowania większości macierzystej partii,
  • sumę słów wypowiedzianych w Sejmie, w widoku miesięcznym.

W tekście tweeta, który towarzyszy tablicy znajduje się również ilość interpelacji i zapytań poselskich złożonych w ostatnich 12 miesiącach. Reasumując, tweet i tablica uwidaczniają jak ciężko poseł pracował w Sejmie.

Kolejna tablica obrazuje treść wypowiedzi sejmowych i interpelacji/zapytań poselskich. Oba obszary zaprezentowane jako chmura najbardziej popularnych bi-gramów. Twitterowe chmury pokazują najczęściej używane hashtagi i wzmianki w postach własnych i retweetach, a także najpopularniejsze hashtagi użyte w postach innych użytkowników wzmiankujących solenizanta. W rezultacie, możemy poznać na czym zależy posłom i posłankom, z kim się komunikują, a także co inni piszą o nich.

Trzecia i ostatnia urodzinowa infografika jest generowana tylko dla parlamentarzystów, którzy posiadają konto na Twitterze. Pokazuje kilka ciekawych faktów takich jak prędkość wypowiedzi w Sejmie (w słowach na minutę), ile razy byli oklaskiwani, a także średni czas który spędzają na Twitterze każdego dnia. Co ważniejsze, tablica pokazuje również czy przekaz posłanki/posła jest pozytywny czy negatywny, a także czy dąży do konfrontacji podczas posiedzeń sejmowych.

Do oszacowania wydźwięku wypowiedzi wykorzystałem tę listę czasowników konotujących pozytywnie lub negatywnie. Słowa są najpierw poddane lematyzacji poprzez bibliotekę Morfeusz, później analizowane w następujący sposób:

  • Pozytywna konotacja jest przypisywana czasownikowi tylko jeśli ten w oryginalnej formie jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej lub mnogiej (my lubimy, ja kocham, itd.)
  • Negatywna konotacja jest przypisywana czasownikowi tylko jeśli ten w oryginalnej formie jest w drugiej lub trzeciej osobie liczby pojedynczej lub mnogiej (wy niszczycie, on irytuje, itd.)

Dzienna i tygodniowa aktywność na Twitterze

Poza podsumowaniami przygotowywanymi dla parlamentarzystów w dniu ich urodzin, chciałem również zobaczyć zestawienie na temat całej grupy posłanek i posłów. O czym ćwierkają każdego dnia? Kto zyskuje na popularności? Czy można zauważyć spójną, partyjną agendę, którą przekazują poprzez to medium społecznościowe?

Poniższe podsumowanie jest zamieszczane każdego dnia. Pokazuje najpopularniejsze trendy z dnia poprzedniego. W Sejmie mamy 2 główne partie, które razem zajmują ponad 83% miejsc, stąd przekaz mniejszych partii jest mniej widoczny. Mimo to zdarzają się przypadki posłów/posłanek mniejszych partii, trafiających do top 3 lubianych lub retweetowanych. Grafika obrazuje co jest obecnie na topie wśród parlamentarzystów.

Ostatnia tablica jest zamieszczana co tydzień, w każdy poniedziałek. Pokazuje czy i jaka jest agenda wdrażana przez posłów i posłanki. Widać tematy dnia i tygodnia, a także jak dobrze jest utrzymywana dyscyplina medialna w ramach partii. Pozostała część grafiki zawiera największe wzrosty i spadki w liczbie followersów.

@sejm_watch – co dalej?

@sejm_watch w dalszym ciągu będzie pobierał dane z witryny Sejmu i Twittera, a także każdego dnia tweetował. W międzyczasie, prawdopodobnie podzielę się dodatkowymi analizami opartymi na danych, które zebrał.

Jeśli masz pomysł na dodatkową analizę, podsumowanie lub wiesz jakie dane uzupełniłyby te wspomniane tutaj – daj proszę znać. Bardzo chętnię dodam funkcjonalności które rozszerzą lub podniosą jakość przekazywanych informacji!

Materiały i inspiracje

Statystyki rynku pracy dla developerów VBA i RPA (Robotic Process Automation)<< >>RPA Challenge z Pythonem i Selenium
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments