Czy zakupy w IKEA Polska są najtańsze w Europie?

Odpowiem już na początku – tak, jeśli tylko nie kupujesz wyposażenia salonu.

Zainspirowany awanturą o biurko BEKANT, które było tańsze w IKEA Szwecja o 600 zł, postanowiłem sprawdzić jak jest w rzeczywistości. Dostępne w sieci analizy opierają się na porównaniu cen kilku lub kilkunastu produktów. To zdecydowanie za mało. A gdyby tak sprawdzić wszystko co możliwe?

Dane

Repobot, a raczej ich grupa, pobrały aktualne ceny w IKEA w większości krajów europejskich, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych dla ponad 250 000 dostępnych produktów. Tak prezentuje się zestawienie ilości analizowanych produktów w poszczególnych krajach.

Oferta IKEA różni się w każdym kraju, aby zmaksymalizować zakres analizy, zestawiam maksymalną ilość pasujących produktów po numerze artykułu (np. 690.225.37) dla cen w Polsce i osobno dla każdego kraju. Stąd różne ilości porównywanych produktów w różnych krajach. Odnoszę zatem ceny wybranego kraju tylko w stosunku do cen w Polsce, a nie do innego kraju/krajów (tam zakres analizowanej oferty może, ale nie musi być różny). Ceny zostały pobrane ze stron IKEA początkiem stycznia 2019, a średnie kursy walut z Tabel A i B NBP z 2go stycznia 2019.

Biurko BEKANT

Zanim przejdę do sedna analizy, najpierw chwilę o tym samym biurku BEKANT, w które w 2016 było źródłem kontrowersji. Zobaczmy jak cena kształtuje się teraz.
(Kliknij w legendę aby przełączyć widok z ceny na BEKANT PPP index)


Biurko jest w Polsce nieco tańsze niż było w 2016 (w Szwecji nadal tańsze, choć już nie tak bardzo). Są kraje, w których jest znacznie droższe, jak i takie w których jest jeszcze tańsze niż w Szwecji.

Po kliknięciu w żółty element legendy, możecie zobaczyć w uproszczeniu na ile biurek BEKANT może sobie pozwolić mieszkaniec danego kraju za przeciętną pensję (Wikipedia: average net wage). Tutaj sytuacja jest zdecydowanie odmienna. Do indeksu IKEA PPP wrócę w dalszej części wpisu.

Przejdźmy zatem do pełnego zestawienia.

Mapa cen IKEA

Tak jak wspomniałem powyżej, ilość porównywanych produktów różni się między krajami. Od największej ilości ponad 7300 porównanych produktów (Chorwacja), co stanowi prawie 88% całej oferty w Polsce, do około 2400 produktów (Łotwa), czyli nieco poniżej 30% oferty.

Na mapie nie są uwzględnione Kanada i Stany Zjednoczone, ale można je znaleźć na wykresie po prawej stronie.

Polska rzeczywiście jest krajem w którym produkty IKEA można kupić najtaniej. Jest kilka krajów które są niewiele droższe, a co zaskakujące, Włochy są tylko średnio o 0.3% droższe. Z drugiej strony w Grecji i na Cyprze, za te same produkty IKEA trzeba zapłacić średnio 33% więcej. Zobaczmy dlaczego.

Ceny w kategoriach produktów

W poniższym zestawieniu znalazły się tylko kategorie, w których wspólna oferta z IKEA Polska to minimum 50 produktów.

W zdecydowanej większości kategorii produkty dostępne w Polsce są najtańsze. Dużym zaskoczeniem są ceny wyposażenia salonu we Włoszech. Średnia cena ponad 1000 produktów jest prawie 25% niższa niż w Polsce. Po sofy jedźcie do Włoch 🙂

IKEA PPP Index

IKEA PPP Index, który tu przedstawiam to nic innego jak ilość średnich produktów IKEA, które można kupić za średnie wynagrodzenie w danym kraju. Wyniki przedstawiam jako %, w odniesieniu do analogicznego indeksu dla cen w Polsce.
Wynik np. 200% oznacza, że za średnią pensję, w danym kraju można kupić 2 razy więcej produktów z oferty wspólnej z Polską.

Przy różnicach w średnich cenach rzędu tylko 30%, zestawienie nie powinno być zaskoczeniem, mimo wszystko warto spojrzeć.

Podusmowanie

Są produkty, a nawet całe kategorie produktów, tańsze w innych krajach. Nie zmienia to jednak faktu, iż średnia cena odpowiadających sobie produktów w Polsce i każdym innym analizowanym kraju jest niższa w Polsce. IKEA Polska posiada najtańszą nominalnie ofertę.

Inaczej wygląda sytuacja z dostępnością produktów wyrażoną w IKEA PPP Index, co jak wspominałem nie jest niespodzianką z racji nie aż tak wielkiego zróżnicowania cen w Europie (i Amerce Północnej), a także ze zdecydowanie większego zróżnicowania średnich wynagrodzeń.

Globalne strategie cenowe dużych firm zostały już wielokrotnie opisane. Co sądzicie o takiej strukturze cen IKEA?

Statystyki rynku pracy dla developerów VBA i RPA (Robotic Process Automation)<<

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o