Czy musisz programować żeby być Developerem RPA?


RPA (Robotic Process Automation) software często jest reklamowany jako rozwiązanie do automatyzacji procesów biznesowych, które nie wymaga kodowania (lub wymaga go bardzo mało). Czy to rzeczywiście prawda? Łatwo to sprawdzić poprzez analizę ofert pracy i umiejętności wymaganych od kandydatów. Zobaczmy, w takim razie, co pracodawcy sądzą.

Przeanalizowałem oferty pracy opublikowane na portalu pracuj.pl od stycznia do końca czerwca 2019. 80 firm zamieściło prawie 240 ofert dla praktyków z dziedziny RPA. Poprzez praktyków rozumiem Developerów RPA, Architektów RPA, Konsultantów, a także Managerów lub Kierowników zespołów RPA. Teza jest prosta – jeśli pracodawca wymaga znojomości języka programowania lub umiejętności z obszaru IT, pokrewnej z programowaniem – stanowisko jest związane z programowaniem.

UPDATE:

Pełną wersję analizy obejmującej okres od stycznia 2015 do sierpnia 2019 znajdziecie tutaj.

Przegląd umiejętności związanych z programowaniem, wymaganych od profesjonalistów RPA

Najpierw sprawdziłem w ofertach występowanie najbardziej popularnych języków programowania i fraz wskazujących na ogólne umiejętności lub doświadczenie związane z kodowaniem. Po drugie, umiejętności z obszaru Agile/Scrum – które mogą wskazywać na ustrukturyzowany process software developmentu. Dodatkowo wyszukałem wymaganie certyfikacji ITIL – to może wskazywać, że RPA jest traktowane w danej firmie jak jeden z proceów IT.

A tutaj wyniki. Kliknij Programming / Agile / ITIL aby przełączyć widok.

Poniżej zestawienie najpopularniejszych języków programowania wśród wszystkich ofert dla praktyków RPA.
*Generic oznacza ofertę w której występują wymagania typu dowolny język programowania, doświadczenie w programowaniu i tym podobne.

Podsumowanie

Ponad 80% opublikowanych ofert dla Developerów RPA, wymaga umiejętności programowania. Z czego 56% to VBA. Około 70% Architektów RPA i Menadżerów powinna posiadać doświadczenie w obszarze Agile/Scrum. Certyfikacja ITIL nie jest tak popularna, jednak to wymaganie pojawia się w 13% ofert dla kierowników. Podsumowując – według pracodawców, RPA wymaga programowania.

VIII Konferencja – Service Process Improvement Network

Jeśli interesujesz się tematyką RPA i rynkiem pracy dla specjalistów RPA, a do tego chciałbyś usłyszeć więcej ciekawostek jak tutaj, zapisz się na VIII Konferencję – Robotyzacja i uczenie maszynowe w biurze organizowaną przez SPIN. Będę tam prezentował szerszą analizę rynku pracy w obszarze RPA, będę mówił o tym kto rekrutuje najwięcej, gdzie, jaki software jest najpopularniejszy wg pracodawców itd. itp.

Uczestnictwo w pierwszym dniu konferencji jest darmowe. Zapisz się szybko – liczba miejsc ograniczona!

Szczegóły konferencji

Polska, Kraków, 18-20 września 2019
Rejestracja: http://spinetwork.pl/en/8th-spin-conference/
Będę tam 19 września, około 13:57,

Do zobaczenia!

RPA Challenge z Pythonem i Selenium<< >>Gdzie szukać pracy dla profesjonalistów z branży RPA
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments