Analiza rynku pracy dla specjalistów RPAZ jakich danych skorzystać aby pokazać sytuację w konkretnym obszarze rynku pracy? W jaki sposób sprawdzić, które umiejętności są w cenie, a których czas już minął? Jakich pracowników szukają pracodawcy, gdzie chcieliby ich zatrudnić?

Nie trzeba pytać samych pracodawców – wystarczy sprawdzić czego oczekują od kandydatów w zamieszczanych ofertach pracy!

Dane i zakres analizy

Tym razem, ponownie przyjrzę się rynkowi pracy specjalistów Robotic Process Automation (RPA). Dane i wnioski które wyciągam poniżej opierają się na ofertach pracy zamieszczonych w portalu Pracuj.pl. Jest to podzbiór zbioru wszystkich ról w branży, nie zawiera ofert publikowanych w innych miejscach, w tym tych obsadzanych wewnętrznie. Mimo to, biorąc pod uwagę wiodący status Pracuj.pl, jest to dobre źródło wskaźników.

Zakres analizy obejmuje niemal 5 lat, od początku 2015 do końca sierpnia 2019. W tym czasie zostało opublikowanych ponad 2.5 miliona ofert. Niecałe 2200 ofert dotyczy obszaru RPA, a 1300 spośród nich to oferty pracy związane stricte z developmentem rozwiązań RPA. Czyli role developerów, architektów, konsultantów i managerów zarządzających zespołami RPA.

Jak zdefiniowałem oferty z obszaru RPA? To takie, które w sekcji doświadczenie lub obowiązki wymienia jedno lub więcej narzędzi RPA (UiPath, Blue Prism, itd. – sprawdziłem ich ponad 20), frazę Robotic Process Automation lub RPA (poza, oczywiście, odnoszącymi się do Republiki Południowej Afryki). W dalszej części będę korzystał z kategoryzacji na specjalistów RPA i role nie-developerskie, czyli takie które współpracują/korzystają z technologii RPA, ale nie tworzą automatyzacji.

Ilość ofert w obszarze RPA w latach 2015-2019

Wszystkie oferty | styczeń 2015 – sierpień 2019

Wzrost liczby ofert pracy jest widoczny, szczególnie w latach 2017 i 2018. Od kilku ofert w roku 2015 do nawet 100 miesięcznie w 2019 roku. Dynamikę potwierdza, od 3 lat podobna ilość firm które po raz pierwszy publikują ogłoszenia w obszarze RPA.

Podział na specjalistów RPA i role nie-developerskie | styczeń 2015 – sierpień 2019

Jeśli spojrzymy osobno na zapotrzebowanie na specjalistów RPA i role nie-developerskie, pracujące z RPA, pojawia się nieco inny trend. Bardzo duży wzrost ilości ofert dla specjalistów RPA mieliśmy od drugiej połowy 2016 aż do połowy 2018. 2019 to stabilizacja na poziomie 40-50 ofert miesięcznie. Z drugiej strony, w 2019 zapotrzebowanie na role współpracujące z RPA wzrasta bardzo szybko. Może to oznaczać potrzebę szerszego/większego wykorzystania potencjału już zbudowanych zespołów RPA.

Zapotrzebowanie na specjalistów RPA w województwach | wrzesień 2017 – sierpień 2019

W ciągu ostatnich 2 lat, zdecydowanie najwięcej ofert dla specjalistów RPA zostało opublikowanych w kolejno woj. mazowieckim, małopolskim i śląskim. Doliczając do tego dolnośląskie i łódzkie – mamy 90% ofert w branży. Co istotne, dokładniejsza lokalizacja ról to w 99% stolice województw lub ich aglomeracje.

Wzrost/spadek zapotrzebowania w województwach | wrzesień 2017 – sierpień 2019 (porównanie – rolling year on year)

Kto zatrudnia w branży RPA?

W całej Polsce | wrzesień 2017 – sierpień 2019

Największymi pracodawcami w branży RPA są Accenture, Capgemini, EY, PwC, ale również szereg banków. Obszar działalności firm poszukujących specjalistów RPA to głównie konsulting, outsourcing i bankowość, zatrudniają również centra usług wspólnych.

W województwach | wrzesień 2017 – sierpień 2019

Najwięksi pracodawcy w branży poszukują pracowników w różnych województwach tworząc zespoły rozproszone w skali kraju.

Technologia RPA w ofertach pracy

Wszystkie oferty | styczeń 2015 – sierpień 2019

Jakie technologie RPA są najpopularniejsze wśród pracodawców? Na pewno 3 są wiodące, Blue Prism, UiPath i Automation Anywhere. Inne, nawet zsumowane nie pojawiają się równie często jak żadna z 3 wspomnianych. Co ciekawe ta popularność zmienia się w czasie. Początkowo pojawiał się głównie Blue Prism, z czasem UiPath zaczęło mu dorównywać popularnością. W 2019 jest więcej ofert wzmiankujących UiPath niż innych providerów.

Słowa-wyróżniki w ofertach pracy RPA

Wszystkie oferty | wrzesień 2016 – sierpień 2019

Początkowo wyróżnikiem ofert w branży RPA była fraza Robotic Process Automation, ale również narzędzia RPA. Z czasem częstotliwość wspominania narzędzi i pełnej nazwy branży zaczęła ustępować skrótowi RPA. To może świadczyć o rosnącej świadomości sektora usług (podobnie jak Order to Cash = O2C).

Czy specjalista RPA musi programować?

Specjaliści RPA | wrzesień 2017 – sierpień 2019

RPA software często jest reklamowany jako rozwiązanie do automatyzacji procesów biznesowych, które nie wymaga kodowania (lub wymaga go bardzo mało). Czy to rzeczywiście prawda? Teza jest prosta – jeśli pracodawca wymaga znajomości języka programowania lub umiejętności z obszaru IT, pokrewnej z programowaniem – stanowisko jest związane z programowaniem. Sprawdziłem w ofertach występowanie najpopularniejszych języków programowania i fraz wskazujących na ogólne umiejętności lub doświadczenie związane z kodowaniem. Potem, umiejętności z obszaru Agile/Scrum – które mogą wskazywać na ustrukturyzowany process software developmentu. Dodatkowo wyszukałem wymaganie certyfikacji ITIL – to może wskazywać, że RPA jest traktowane w danej firmie jako jeden z procesów IT.

Ponad 80% opublikowanych ofert dla Developerów RPA, wymaga umiejętności programowania. Z czego prawie 50% to VBA. Około 60% Architektów RPA i Menadżerów powinna posiadać doświadczenie w obszarze Agile/Scrum. Certyfikacja ITIL nie jest tak popularna, jednak to wymaganie pojawia się w 16% ofert dla kierowników. Podsumowując – według pracodawców, RPA wymaga programowania.

Języki programowania w ofertach

Specjaliści RPA | wrzesień 2017 – sierpień 2019

Bez zaskoczenia VBA i SQL są najczęściej pojawiającymi się wymaganiami. Inne języki programowania nie są aż tak popularne. Co ciekawe VBA nierzadko jest wymagany od managerów/TL. Zapotrzebowanie na VBA rosło przez cały 2017 rok od 20-30% do 50% w 2018, w bieżącym roku nieco spada.

Wymagania w obszarze RPA wobec specjalistów CI / LSS

Specjaliści i managerowie CI / LSS | styczen 2015 – sierpień 2019

Wśród wszystkich ogłoszeń w zakresie zestawienia są oczywiście i takie dla specjalistów CI. Pracodawcy w dużej mierze wymagają ogólnie pojętego doświadczenia z rozwiązaniami RPA, często zarządzania projektami w których wykorzystywana jest ta technologia, ale w 18% i budowania takich rozwiązań.

Dajcie znać co Wam się podobało, a co jeszcze chcielibyście zobaczyć w tym lub w podobnym zestawieniu?

Reveal.js & D3.js

Niniejszą analizę prezentowałem na VIII konferencji SPIN. Wykorzystałem połączenie Reveal.js do frameworku prezentacji i D3.js do wizualizacji. Jeśli jesteś ciekawy efektu zapraszam tutaj (https://repoman.pl/analiza-rynku-pracy-rpa).

Kuba

Gdzie szukać pracy dla profesjonalistów z branży RPA<<
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments